ΑΟ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ- ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ ΓΣ 28-37

Μια σημαντική βαθμολογικά νίκη κατάφερε ο Κερκυραϊκός απέναντι στην οικοδέσποινα ομάδα του ΑΟΑ Καστοριάς στο κυνήγι για τις δυο πρώτες θέσεις που θα οδηγήσουν στα playoff για την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία. Με τα το πρώτο δεκαπεντάλεπτο που βρήκε την Καστοριά να προηγείται με7-5 , οι Κερκυραίες ανέβασαν «στροφές» και έκτοτε δεν έχασαν την πρωτοπορία στο σκόρ με το ημίχρονο να προηγούνται 13-17.
Σημαντικό είναι ότι ο προπονητής κος Χαραλαμπίδης χρησιμοποίησε όλες τις διαθέσιμες αθλήτριες γηπέδου όπου και σκόραραν , ενώ στην αποστολή δεν συμμετείχε για οικογενειακούς λόγους η playmaker Τέτα Ιωάννου και η Πουλημένου Χρυσούλα, η πίβοτ Ξενίδου Αγγέλικα που αναρρώνει από μικρό τραυματισμό και η Τσαλαβούτα Ειρήνη (διάστρεμμα στην προπόνηση..) . Σημαντική η επανεμφάνιση της Σκουρτάϊ Αμαρυλίς με το #15, που εντάχθηκε στην ομάδα στην μεταγραφική περίοδο του Γενάρη και πέτυχε στον αγώνα 10 τέρματα συμβάλλοντας στην σημαντική , όπως είπαμε επικράτηση εκτός έδρας.
Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Κοζάνη επικράτησε εκτός έδρας του Αμυνταίου με 18-17 με το νικητήριο τέρμα να επιτυγχάνεται στα τελευτά δευτερόλεπτα. Ετσι όπως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία η νίκη του Κερκυραϊκού έναντι του Αμυνταίου το Σάββατο 21/1 στις 16:00 είναι μονόδρομος και μάλιστα πρέπει να υπερβεί την διαφορά των τερμάτων που ηττήθηκε στο Αμύνταιο , δηλαδή τα 3 γκολ (23-20), έτσι να έχει αβαντάζ σε περίπτωση ισοβαθμίας.
1. Εθνικός Κοζάνης β10 αγ 6 170-144
2. Ελπίδες Αμυνταίου β 8 αγ 6 142- 133
3. Κερκυραϊκός ΓΣ β 6 αγ 5 133-122
4. Ζαφειράκης Νάουσας β 2 αγ 5 110-141
5. ΑΟΑ Καστοριάς β 2 αγ 6 158-173
Επίσης το Σάββατο διεξάγεται και ο αγώνας Εθνικός Κοζάνης – Ζαφειράκης Νάουσας στις 18:00.
Τα πεντάλεπτα : 2-1, 5-3, 7-5, 8-9, 9-13, 13-17ημ, 14-20, 16-23, 18-27, 22-31, 25-34, 28-37 τελικό.
Δίλεπτες αποβολές 2-4 και πέναλτι 0-2 και 1/1
Διατητές: Τσιάνας Β (Κοζάνης ) Αγγελίδης Ξ (Πτολεμαΐδας )
ΚΕΡΚΥΡΑΙΚΟΣ: Πλασκασοβίτη, Μάμαλου 3, Μπίμπα 5, Καρβούνη 2, Μαγδα Κούρκουλου 5, Σκορδίλη 1, Βλάχου 1, Κοντούλη, Χρ.Κούρκουλου 9, Σκουρτάϊ 10 και Βαρζακάκου 1
ΚΑΣΤΟΡΙΑ: Παπουτσίδου 8, Aλ.Χαντζή 1, Καπαγερίδου, Γκρίζη 4, Λάτσου 4, Γιούπα 3, Ε. Χαντζή, Σιάντζη 4, Μπαλιάκα 4, Γουρζάνη, Καπαγερίδου .